Uvođenje eura kao službene valute u Republiku Hrvatsku

Uvođenje eura kao službene valute u Republiku Hrvatsku

 

Vijeće Europske unije 12.7.2022. donijelo je Odluku o prihvaćanju ulaska Republike Hrvatske u eurozonu od 1.1.2023. Na isti dan je donesena uredba prema kojoj je utvrđen fiksni tečaj konverzije kune u euro:

1euro = 7,53450kuna.

Zakon o uvođenju eura kao službene valute u RH objavljen je 20.5.2022. u Narodnim novinama broj 57/22, a stupio je na snagu 15.7.2022. Uvođenje zajedničke valute ima za cilj potaknuti dublju povezanost među državama članicama i ojačati iskorištavanje svih prednosti jedinstvenog tržišta uz slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala.

Od prvog ponedjeljka u devetom mjesecu 2022.godine obavezno je dvojno iskazivanje prema krajnjim potrošačima. Obveza dvojnog iskazivanja podrazumjeva dvojno iskazivanje cijene robe i usluge na jasan, čitljiv, vidljiv i lako uočljiv način u euru i kuni uz primjenu fiksnog tečaja konverzije i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona.

Banke će bez naknade za sve potrošače zamjenjivati gotov novac kune za gotov novac eura 12 mjeseci od dana uvođenja eura prema fiksnom tečaju konverzije uz primjenu pravila za preračunavanje i zaokruživanje iz Zakona o uvođenju eura kao službene valute u RH. Osim banaka, navedenu zamjenu obavljati će Fina i Hrvatska pošta pod istim uvjetima, na isti način i u istom razdoblju. Nakon proteka 12 mjeseci od uvođenja eura, zamjenu gotovog novca kune za eure biti će moguće napraviti samo u Hrvatskoj narodnoj banci i to novčanice bez vremenskog ograničenja, a kovanice do isteka tri godine od datuma uvođenja eura.

Osobe koje u banci imaju račun u kunama i u eurima imati će pravo bez naknade zatvoriti jedan ili više računa i prenijeti sredstva s jednog od navedenih računa na drugi račun u istoj banci u roku od 60 dana od dana uvođenja eura. Brojevi bankovnih računa se unatoč konverziji sredstava iz kuna u eure neće promijeniti.

Razdoblje dvojnog optjecaja trajati će 14 dana od datuma uvođenja eura tijekom kojega će primatelj plaćanja biti dužan za plaćanje gotovinom u kunama ostatak vratiti u eurima, osim određenih iznimku koje su navedene u Zakonu. Ukoliko primatelj plaćanja nije u mogućnosti ostatak iznosa vratiti u eurima, može ostatak vratiti u kunama ili u kombinaciji eura i kuna.  

Pružatelji platnih usluga obvezni su zaprimati uplatnice iskazane u kunama koje su tiskane prije datuma uvođenja eura i izvršiti ih u eurima u razdoblju od šest mjeseci od dana uvođenja eura.

Postupak uvođenja eura ne utječe na valjanost postojećih pravnih instrumenata u kojima se navodi kuna. Prema pravilu o neprekidnosti ugovora i drugih pravnih instrumenata, postojeći ugovori i drugi pravni dokumenti koji sadrže pozivanje na kunu će i dalje vrijediti, a iznosi u kunama će se preračunati u eure sukladno općim pravilima o preračunavanju i zaokruživanju iz Zakona i prema fiksnom tečaju konverzije.

Izvještaji za godinu u kojoj je uveden euro, ukoliko sadrže i usporedne podatke za prethodnu godinu, radi bolje usporedivosti biti će preračunati iz kuna u eure prema fiksnom tečaju konverzije. Također, poslovni planovi za godinu u kojoj će euro biti uveden biti će sastavljeni izravno u eurima.

Obrasci vezani uz porezne i druge obveze i/ili potraživanja poslovnog subjekta prema državi i od države koji se podnose u 2023.godini, a odnose se na prethodnu godinu – popunjavati će se u kunama. Porezna i sva druga riješenja koja državna tijela donesu na osnovi tih obrazaca sadržavati će svote u kunama i u eurima dok god je na snazi obveza dvojnog iskazivanja cijena. Porezna uprava će od 1.10.2022. od 31.12.2023. godine sve financijske podatke na riješenjima kojima se utvrđuje porezna obveza iskazivati dvojno.

Prijava poreza na dobitak i poreza na dohodak koji se podnose u godini u kojoj je uveden euro za prethodnu godinu, podnositi će se u kunama. Porezni obveznici kojima porezno razdoblje počinje prije uvođenja eura, a završava nakon datuma uvođenja eura, svoje će prijave poreza za to razdoblje dostavljati u eurima. Izvješća za sve godine koje prethode 2023.godini dostavljati će se u kunama, a izvješća za 2023. godinu i nadalje u eurima – primjerice: PDV obrazac za prosinac 2022.godine koji se podnosi u siječnju 2023.godine predavati će se u kunama jer se odnosi na razdoblje prethodne godine.

Za podatke koji se šalju na fiskalizaciju, XML shema se neće mijenjati te će se podaci za prethodnu godinu dostavljati u kunama, a za 2023.godinu u eurima.  

Plaća za prosinac 2022.godine koja se isplaćuje u siječnju 2023.godine zajedno sa svim davanjima, isplaćuje se u eurima. JOPPD obrasci koji se predaju u 2023.godini, odnosno nose oznaku 23xx, predaju se u eurima.

Istraživanja provedena u zemljama koje su do sada prošle konverziju pokazuju najveći rast cijena u uslužnom sektoru i kod prozivoda za kojima je najveća potražnja. Na tržištima s velikim stupnjem konkurencije rast cijena obično bude manji. Procjenjeni trošak uvođenja eura u Hrvatskoj je 1,85 milijardi kuna, što je oko 0,5% hrvatskog BDPa. U navedeni trošak spadaju zamjene bankomata, prilagodbe softvera za plaćanje, uništavnanje novčanice i kovanice kune, preračunavanje i dvojno iskazivanje cijena te kovanje eurokovanica s hrvatskim motivima.

Ako imate dodatna pitanja u vezi uvođenja eura molimo Vas da nam se obratite na naš službeni mail: [email protected]

Ova stranica koristi kolačiće kako bismo poboljšali Vaše korisničko iskustvo.